Strakatý život
Jakmile si pořídíte strakáče, váš život se stane bez výjimky a v podstatě okamžitě strakatým. Co si pod tím můžete představit, jsme se pokusili shrnout do následujících řádků. Odrážejí zhruba tři roky života s Aurou. Blížíme se tedy do období, kdy by se mělo všechno tak trochu definitivně zklidnit. Mělo by.. :)
Jaké jsou naše postřehy?
Velikost tak akorát
Strakáče jsme si vybírali podle mnoha kritérií. Jedním z nich byla i velikost tak, aby nám pes nezabíral kufr v autě a vešel se při nejhorším pod nohy spolujezdce. Velikost kolem 50 cm v kohoutku se ukázala jako absolutní výhra. Strakáči jsou skladní, když je potřeba. A když kupujete něco psího, obvykle je to ve velikosti "M". Tomuhle vyjádření velikosti, myslíme, rozumí každý :)
Aktivní pes
Strakáči určitě nejsou povaleči, hlavně se ale přizpůsobí tempu smečky. A to je klíčová vlastnost, respektive spíš přednost.
Máme vyzkoušené, že zvládne 14denní výlet po Skandinávii nebo Pobaltí s třídenním výletem do hor (desítky kilometrů v tlapkách a jen 8 hodin spánku), stejně jako se umí spolehlivě válet celý den (zvlášť, když venku prší).
Aura je městský pes, přesto s ní každý den trávíme venku v součtu tři a více hodin. Odfláknout psa krátkou procházkou je blbost, i když ho budete mít na zahradě. (...) Alternativou nebo spíš doplňkem je utahat strakáči hlavu - noseworkem nebo jinými psími hlavolamy. Budete překvapení, jak spolehlivě to funguje.
Pozor na chybu, která nevyhnutelně hrozí - ve snaze dopřát štěněti a mladému psovi to nejlepší, nejspíš sáhnete po kvalitních granulích pro aktivní psy. Jenže pak chcete, aby váš pes vydržel doma 8 hodin o samotě. Výsledek? Znuděný pes plný energie... Následky si asi umíte představit.
Chlup sem, chlup tam
Krátkosrstý strakáč líná, ano a mnohdy docela intenzivně. Pokud budete mít psisko v bytě, počítejte s tím. Není to žádná tragédie, ale na jaře a na podzim to v našich podmínkách znamená každodenní vysávání. Nemluvě o cestování autem. Počítejte s tím. Naštěstí to nejsou chlupy z těch, které by se zabodávaly a ne a ne pustit.
Socializace
Socializace je pro strakáče a váš společný pohodový život zásadní věc! Seznamování s okolním světem je potřeba věnovat hodně času a trpělivosti. Pes musí znát okolí, ve kterém se pohybuje běžně. Ale je nutné seznámit ho i s věcmi, které bude potkávat sporadicky. U městského psa to znamená seznámit ho s městskou hromadnou dopravou zvenčí i zevnitř. Auru jsme naučili automaticky zastavovat u každého obrubníku - ve městě absolutní nutnost! Psa nesmí vyděsit rámus od aut, autobusů, tramvají nebo třeba popelářů. Nemluvě o jiných ránách, které lidi (a děti) dokáží vymyslet...
Nedoporučujeme rozhodně hysterická gesta v podobě braní štěněte do náruče před každým velkým psem. Vyhýbání se psí společnosti je cesta do pekla - strakáči jsou společenští a i když mají svérázný způsob hraní, ostatním psům jen tak neubližují.
Máte-li zájem o štěně, začněte se už teď rozhlížet, kam s ním budete chodit do socializační školky (vřele doporučujeme!!!) a následně alespoň na základy výchovy (rozhodně doporučujeme!!!).
Jiná zvířata
Dejte si záležet na téhle části socializaci zvlášť. Někteří strakáči "loví", jiní si zvířat kolem sebe nevšímají. Aura patří k té první skupině a trochu jsme to podcenili. Kočky, ptáci, zajíci nebo ovce jsou lákadlem, před kterým ji žádný povel obvykle nezastaví.Je sice ze začátku sranda, když se vám pes rozeběhne ulovit holuba nebo kosa, ale po pár týdnech pochopíte, že je to průšvih.
Lovecké pudy
Dědí se vlohy pro lovení? Těžko říct, ale ve strakáčí krvi kolují ohaři, takže...záleží pes od psa. Aury rodiče loveckou vášeň neměli, ale ona ji má spolehlivě (a někteří její sourozenci také). Odnaučit lovení je dost těžký úkol, proto jakmile se tyhle pudy začnou projevovat, je potřeba je okamžitě a důsledně eliminovat. Jinak se čas od čas ocitnete v nepříjemné situaci, že vám pes v lese zmizí. Někdy na tři minuty, jindy na dvě hodiny. Nervy v kýblu ale máte pokaždé.
Puberta a spol.
Fenky mají pubertu asi o něco klidnější, ale rozhodně pořád takovou, že ji nepřehlédnete. Strakáči jsou v období do jednoho roku jako neřízené střely. Projevuje se to třeba i v ničení věcí (hlavně z nudy) a obecně střelených nápadů. Po prvním hárání se to prý upraví. Znáte to..."prý". Když první hárání přišlo a odešlo, Aura se opravu téměř zázračně zklidnila. Až nám bylo líto, že ten "prdlej neposednej" pes někam zmizel. (...) Po třetím roce se povaha strakáče začne definitivně ustalovat. Blížíme se k tomu milníku a jsme na ni (a na sebe) docela pyšní. Vychovali jsme vyrovnaného, sebevědomého a přátelského psa, který není otrokem vodítka.
Náklady a výdaje
Pořízení psa člověku změní život. Klade ale taky nároky na jeho peněženku. Počínaje krmením (my zkrmíme 15kilový pytel granulí cca za dva měsíce), přes pamlsky, hračky po další útraty. K těm nevyhnutelně patří veterinární léčba (očkování a odčervení, úrazy, akutní léčba, vyšetření pro uchovnění atd.), poplatky za psa (místní nebo při ubytování) a vybavení (obojky, vodítka, stopovačka, pláštěnka, postroj na běhání nebo přepravní kennelka). V součtu jde o vyšší tisíce během jednoho roku. I s tím je potřeba počítat. Rozumně zaopatřený pes, kterého nebudete rozmazlovat jako malé děcko, určitě není nízkonákladová záležitost.
Pořád nemáte dost informací? Chápeme!
Zkušeností, názorů a postřehů není nikdy dost, podívejte se na ty od několika chovatelů strakáčů (psů i fenek):
https://www.spolekstrakacu.cz/chovatelstvi/charakteristika/
-